Nacházíte se zde: Úvod Rejstřík autorů Jóhann Páll Árnason

Jóhann Páll Árnason

Johann Pall Arnason, narozen r. 1940 na Islandu, studoval  filozofii, historii a sociologii v Praze a ve Frankfurtu. Učil sociologii v Heidelbergu a v Bielefeldu od r. 1972 do r. 1975 a na La Trobe University v Melbourne od r. 1975 do r. 2003. Byl hostujícím profesorem na Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales v Paříži a na univerzitě v Lipsku; badatelské pobyty u Alexander von Humboldt-Stiftung, Swedish Collegium for Advanced Studies, Kulturwissenschaftliches Institut (Essen), Lichtenberg-Kolleg (Göttingen) a Max-Weber-Kolleg (Erfurt). Nyní je emeritním profesorem sociologie na La Trobe University a učí v každém zimním semestru na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Jeho výzkumné zájmy se soustřeďují na sociální teorii a historickou sociologii se zvláštním důrazem na srovnávací civilizační analýzu. 

Publikace mj.: Praxis und Interpretation – Sozialphilosophische Studien (1988), The Future that Failed: Origins and Destinies of the Soviet Model (1993), Social Theory and Japanese Experience: The Dual Civilization (1997), Civilizations in Dispute: Historical Questions and Theoretical Traditions (2003), Eurasian Transformations, Tenth to Thirteenth Centuries: Crystallizations, Divergences, Renaissances (2004, spolu s Björnem Wittrockem), Axial Civilizations and World History (2005, spolu se S.N. Eisenstadtem a Björnem Wittrockem), Domains and Divisions of European History (2010, spolu s Natalií Doyle), The Roman Empire in Context: Historical and Comparative Perspectives (2011, spolu s Kurtem Raaflaubem), Nordic Paths to Modernity (2012, spolu s Björnem Wittrockem) či Religion and Politics (2014, spolu s Ireneuszem Pawelem Karolewskim).

Česky mu vyšly knihy Civilizační analýza. Evropa a Asie opět na rozcestí (2009) a Historicko-sociologické eseje (2010). Spolueditoval Kultury, civilizace, světový systém (2010) a Dějinnost, nadcivilizace a modernita: studie k Patočkově konceptu nadcivilizace (2010).

Akce dokumentů